zaterdag, maart 29, 2025

3494-experiment


 Daar komt ze dan! De selfie in linosnede en borduurwerk. Hahaha, moet er wel om lachen. Wat een kleuren! Wat een uitsnede! Wat een gekke selfie! Tja. 

Note to self: kleurgebruik kan beter. De haren zijn met twee kleuren draden geborduurd. Wit net zwart, wit met grijsgroen, zwart met grijsgroen. Misschien eens investeren in een kleur garen dat lijkt op mijn haarkleur.  De tweede linosnede met dezelfde selfie op een andere manier borduren! Nog even wat ideeën verzamelen.

vrijdag, maart 28, 2025

3493-trots

 




Ja, ik ben een trotse oma. Vandaag had ik weer de jongste twee kleinkinderen op bezoek. Ze hebben nog even getekend. Hierbij de resultaten en de uitleg. Eerste tekening door T. (2,5 jaar), het is een bed, met daarop een kussen, bovenste rondje. Daaronder een baby (inderdaad de kopvoeter), met een knuffel en een speen. 
Toen heeft ze opa getekend. Met snor, haren, oren en een bril. Helaas pastte zijn lange benen niet meer op het papiertje. Ze kan goed kijken! Net als grote zus Z. (5 jaar), want die heeft mij getekend. Let op de bril in twee kleuren! Ik had een jurkje aan met witte vlekjes. Op mijn zwarte panty zijn groene klavertjes drie geborduurd. Voor de lol heeft ze oorbellen getekend met bungelende roze hartjes. Ik vind het knap hoor. Het wordt tijd dat ik ook weer eens portretten ga tekenen. 


woensdag, maart 26, 2025

3492-waarom


 Waarom making het mezelf zo moeilijk? Ik heb geen ervaring met gezichten borduren. Ik heb geen ervaring met ontwerpen met uitsneden. Maar ik ga stug verder. Het is een en al experimenteren, toch? 

Voor wie het nog niet wist. Dit is een linosnede van mezelf, afgedrukt op een stukje linnen.

dinsdag, maart 25, 2025

3491-nogmeer


 Na de yoghurtjes komen de slagroompotjes. De linosnede op stof heeft al zijn eerste steekjes gekregen. Het wordt een tussendoortje, want ik wil verder met mijn ‘story cloth’ over mamma en haar jeugd in Nederlands-Indië. 

maandag, maart 24, 2025

3490-verder


 Het is alweer een tijdje geleden. Volgens mij had ik deze nog niet laten zien. Ook dit project gaat in de kleine uurtjes verder. 

Jammer, jammer. Was bij De Kantfabriek gevraagd of ik mijn geborduurde ogen wilde tentoonstellen vanaf 18 mei. Helaas gaat dat niet door. Maar ze bewaren mijn foto’s, ook die van de portretjes; dus wie weet. Ooit?

zondag, maart 23, 2025

3489-selfie


 Had even de tijd vandaag om een linosnede te maken. Afgedrukt op een lapje linnen. Het is de bedoeling om een deel van deze ‘tekening’ te borduren. Wordt vervolgd! Was vandaag ook in de Kantfabriek in Horst. Er was een tweedehands boekenmarkt. Heb wel wat kunnen meenemen over batik. Er lag nog veeeel meer maar ik moest een keuze maken vond ik. 


zaterdag, maart 22, 2025

3488-ogenserie


De laatste! Van de oudste kleinzoon. Ik had het oog al opgespannen toen ik erachter kwam dat ik de zwarte wimperharen nog moest borduren. Oei, oei. Het is tóch gelukt. 


 Tja, en dit zijn ze allemaal bij elkaar. Hoe ga ik ze ophangen? Los, of zo bij elkaar op een doek met een baklijst eromheen? Of misschien wel wat dieper in een houten lijst? Eerst maar eens betere foto’s maken.

vrijdag, maart 21, 2025

3487-serie


 Ze mochten even in de zon, mijn serie met de ogen. Rechtsboven is nog niet af.

woensdag, maart 19, 2025

3486-naaiwerk


Gisteren was het een dag van naaien en wandelen. Oudste kleindochter had gordijnen die nog korter gemaakt moesten worden. En ook haar vriend had ik beloofd om gordijnen op maat te maken. In het gratis boekwinkeltje op Utrecht Centraal kon ik een boek over Thailand meenemen voor de oudste kleindochter! Hoe toevallig!
We zijn met de bus naar het centrum gereden om al wandelend door de stad bij vriendlief aan te komen. Iets teveel stappen voor mij, en ja, ze loopt ook sneller dan ik. Help, de jaren gaan tellen. Maar wat is Utrecht, met deze zon, een leuke stad!

In de trein kon ik nog verder werken aan dit oogje van de jongste kleinzoon. Nog even strijken zodat de blauwe balpenstreepjes verdwijnen en dan kan ik aan het laatste oog beginnen. 

 

zondag, maart 16, 2025

3485-eetcultuur

 


Gisteren met familievriendin M. naar Zwolle geweest, naar de Toko Tour die ging over familierecepten, uit voormalig Nederlands-Indië. 
Heel interessant, en je kon ook proeven. Voor de pauze was dat lemper van ‘oma’ (rechtsboven), die was opgepimpt met kokos-pandan mousse, lombokhaar, een omeletje en wasabi-groen. Lemper 2.0 volgens kok Stanly Rutten van Rumah Rasa. De discussie ging ook over: in hoeverre kun je familierecepten aanpassen aan je eigen smaak of omgeving?

 Kookboekenschrijver Tom van de Have heeft het receptenboek van zijn moeder online gezet op nenek.eu (nenek betekent oma). Die van zijn oma komt er ook nog aan. Hij heeft alles origineel gehouden. 

Er was ook een intermezzo van een saxofoniste en Demi Kleinmeulman, die op zoek ging naar sporen van haar oma in Indonesië. Pas later, toen ze meer wist kon ze anders kijken. Toen ze met haar eigen moeder ging was die emotioneel. Demi had de zwartwitfoto’s van vroeger kleur gegeven, zei ze. Ik dacht ook meteen aan de opmerkingen van de kleinkinderen van mijn pa, die op Java riepen: opa, nu zien we in het echt waar jij altijd over hebt verteld!

Na de pauze was chef Titi Waber (linksonder) van restaurant Waber in Zwolle aan de beurt met een recept van haar oma uit Surabaja van ‘rujak cingur’, van een koeiensnuit. Het kraakbeen moet uren koken. De saus was lekker, maar dat kleine harde chewy stukje (ik had er drie stukjes in) had voor mij niet gehoeven! Tja, en van petis had ik ook nooit gehoord (gefermenteerde tonijn, maar kan ook van iets anders gemaakt zijn). En alles gemaakt met de tjobek. De kruiden en pinda’s worden fijngewreven. Ze ziet het haar oma nog doen. Zo kan eten herinneringen terugbrengen, en de smaak naar een ander werelddeel brengen. Nee, geen blender gebruiken zegt ze. Ook in Indonesië vind je de blenders overal, maar zelf fijnwrijven is veel lekkerder. 

En zij kan zich ook niet altijd houden aan het oorspronkelijke recept. Als er geen verse ingrediënten zijn bijvoorbeeld of als het niet duurzaam is ze te halen uit het verre Oosten. 

Het was een geweldige belevenis, zo met zijn allen. Praten over eten, over de generaties, over ‘vroeger’. 

De volgende Toko Tour is op 7 april ‘s avonds in Venlo. Ik ga zeker. Wie nog meer?

zaterdag, maart 15, 2025

3484-tweetegelijk

 


De laatste twee ogen gaan haast tegelijkertijd. De kleinzonen hebben dezelfde kleur ogen, maar een heel andere vorm. Dus heb de draadjes zwart voor de pupil maar meteen twee keer geborduurd. En ook de e blauwtinten met het wit konden tegelijk. Maar nu gaan ze  een voor een, het wordt te ingewikkeld. Voor de jongste gaan er wat toefjes legergroenkleuren bij. Heb nog tijd om na te denken over extra kleuren bij de oudste. Ik verheug me al over de oogharen die ik mag borduren. Dat gebeurt op het laatst. De lapjes zijn erg krap, passen net in het borduurraam. Moet nog even nadenken hoe ik het goed vastkrijg. Het blauw van de tekening is van een uitstrijkbare balpen. 

donderdag, maart 13, 2025

3483-zes


 Het zesde oog is af, even nog de achterkant afwerken en dan ik aan de laatste twee oogjes beginnen. Het is mijn eigen rechteroog. Helaas had ik niet de juiste kleuren, bovendien maakte het ook uit of ik een foto mét of zonder zonlicht maakte. Heb maar wat gedaan. Er zit minder roze in dan ik van plan was geweest. De kleuren van mijn huidige bril zitten er ook in verstopt. Niet goed te zien op deze foto.

maandag, maart 10, 2025

3482-slomezondag


 Er gebeurde niet veel dit weekend. Ben nog steeds herstellende van de griep. Beetje fietsen, beetje wassen, kleindochters, sporten en genieten van de zon. Mens, wat word je daar sloom van. Dit oog is wel afgekomen. Met een donkerblauw Suzuki-accentpuntje onder het oog. Nog drie ogen te gaan en dan vind ik het wel weer goed geweest. 

donderdag, maart 06, 2025

3481-verder


 Ondertussen gaat het borduren gewoon verder. Dit is het linkeroog van mijn lief, toen het mij nog kon zien. Sinds 2019 heeft dit oog het zwaar te verduren gehad en verloor het zijn zicht. De foto was onscherp, maar daar merk je nu niets van. Het is grappig om te spelen met kleur deze keer. Omdat het oog zelf zo duidelijk is lijkt het alsof de andere kleuren erbij weg vallen. 

dinsdag, maart 04, 2025

3480-yoghurtparade




 Mijn eerste yoghurtpotjes zijn getekend. Ongeveer op ware grootte. Er zijn meerdere vaste vormen. Versie mét en zonder hengsel; er bestaat ook een platte pot en er zijn halve potten. Laat u verrassen. Ik heb de van Gogh aquarelpotloden gebruikt, maar het toevoegen van water is met dit 100 grams papier niet aan te raden. Het papier gaat bobbelen. 

maandag, maart 03, 2025

3479-oogvier


 Het is me weer gelukt om het oogje van ons jongste kleinkind af te maken. Op het laatst heb ik nog een puntje geel en oranje toegevoegd. Ik kon ook meteen de laatste twee werkjes in een borduurring opspannen. Die waren vrijdag al aangekomen. 


zondag, maart 02, 2025

3478-verder


 Constant snottebellen wegvegen bij kleindochters kan grote gevolgen hebben. Na hoestbuien, die donderdag over leken te gaan, werd ik die avond zó bibberig ziek dat ik vroeg naar bed ging. Had zelfs geen Duolingo gedaan! Vrijdag mocht ik weer oppassen en kon ik af en toe een slaapje doen. Ze hebben lief gespeeld. Gisteren was ik nog een dweil, maar vannacht had ik al beter geslapen. Ik had weer lucht. Het gaat langzaam beter. Ook zoonlief heeft al een week te kampen met deze verkoudheid met koorts. Ben nog niet gaan sporten. Dat moet nog even wachten. Gelukkig had ik vandaag (ja, ze waren er weer) nog tijd om wat te borduren. Foto’s maken doe ik morgen wel. Nog twee of drie kleurtjes! En de oogharen in zwart maken het dan compleet.

zaterdag, maart 01, 2025

3477-ondertussen


 Ondertussen ben ik begonnen met het tekenen van yoghurtpotjes. Toen ik ging verzamelen (vanaf 2018 tot 2021) wilde ik ze naast elkaar op een vel papier tekenen. Omdat ik van die berg potjes af wilde heb ik ze maar provisorisch in een schetsboek getekend. Een potje per bladzijde. Niet dat ik er zoveel heb; nu eet ik meer kwark. Alleen de jongste kleindochters eten bovenstaande yoghurt, soms met besjes, meestal gewoon puur. Met een babylepeltje!! Dat hoort bij de traditie. Nu nog wat goede foto’s nemen van de rest…